Plan Kwatery
Przed ponad dziesięciu laty, staraniem Fundacji Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powstała na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Kwatera Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Inicjatorem powstania Fundacji i Kwatery był mgr inż. arch. Włady¬sław Metelski, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 i francuskiej 1940 roku, oficer 2. Dywizji Strzelców Pieszych gen. Prugara-Ketlinga.
Obecnie chcemy umożliwić symboliczny powrót na ojczystą ziemię poległym żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Niech powrócą do niej, choć w symbolicznych tabliczkach lub grudkach ziemi z rozsianych po całym świecie cmentarzy wojennych, by spocząćw tym panteonie wielkich Polaków.
Miną lata i cmentarze wojenne na obcej ziemi ulegną zapomnieniu, ale groby na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach przetrwają wieki, będą symbolem patriotyzmu i poświęcenia.
Będą dowodem, że Ojczyzna pamięta, że trud i ofiara krwi nie były daremne. Naszym obowiązkiem jest upamiętniać te czyny. Obowiązkiem wobec tych, którzy zginęli i wobec przyszłych pokoleń.

Kiedyś, jeszcze w czasie walk, powiedziałem:
"Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów
– umiera tylko dla Polski.
Dziś oddając hołd poległym – zwracam się do Was, weteranów: Udziałem naszym mogą być różne jeszcze losy tułaczki
– ale jej celem i kresem pozostanie zawsze Polska."
Stanisław Maczek
© 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone
Fundacja Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Design Tadeusz Kazubek, Web Mikołaj Kazubek